Zateplování novostavby

Zateplení domu: Technologie dostupné v roce 2020

Zateplení fasády

Fasáda tvoří většinu obálky domu a její zateplení má největší efekt na tepelnou izolaci celého domu. Fasádu lze zateplit dvěma způsoby. Kontaktní zateplení spočívá v přichycení izolantu přímo na podklad, zatímco provětrávací fasáda nechává mezi izolantem a podkladem prostor pro lepší odvětrání.

Kontaktní zateplení fasády

Základním a léta prověřeným materiálem je pěnový polystyren, který najdete u celé řady starších i nových domů. Desky z polystyrenu jsou lehké, lehce se instalují, a zároveň jsou velmi pevné. Polystyren se moc nevyužívá u pasivních domů, kde se používá modernější zdivo s vysokým tepelným odporem, kde by bylo zapotřebí použít opravdu velké množství polystyrenu.

Aktuálně nejlepším materiálem pro zateplování je fenolická pěna, která má nejlepší tepelně izolační vlastnosti a oproti polystyrenu lze použít mnohem slabší desky. Bohužel je zatím téměř desetkrát dražší a proto se používá v místech, kde je potřeba použít co nejtenčí materiál – například ve špaletách oken. Desky z fenolické pěny jsou navíc poměrně křehké, a tak se dodávají kašírované z obou stran skelnou vatou.

Podobně nákladnou variantou je zateplení vakuovými deskami, které se využívají především při rekonstrukci starších budov. Desky se na původní fasádu lepí a oproti polystyrenu je potřeba pouze třetinová tloušťka.

V případě vlhnoucího zdiva je často vhodnější použít minerální vlnu, která umožňuje stěnám dýchat, a zároveň zadržuje teplo. Minerální vlna je navíc nehořlavá, ale cenově vychází dráže než polystyren.

Provětrávané zateplení fasády

Základem provětrávané fasády je instalace roštů, do kterých se umisťuje izolační materiál. Rošt je připevněn několik centimetrů před fasádou a mezi izolantem a podkladem vzniká mezera, která umožňuje proudění vzduchu a jednodušší odvětrávání. Na izolant se následně nanáší pohledová vrstva, která může být téměř z jakéhokoliv materiálu (dřevo, kov, beton,...).

Provětrávaná fasáda se montuje především na domy, které mají problém s vlhkostí a jako izolant se používá nejčastěji minerální vata umístěná v deskách, se kterými se dobře manipuluje.

Zateplení půdy a stropů

Pro zateplení půdy a stropů se používá nejčastěji minerální nebo skelná vata. Ta se umisťuje pod podlahu půdy nebo mezi střešní trámy. Nejčastěji se používají pásy nebo desky, které stačí položit na podlahu, nebo připevnit mezi krovy.

Výdobytkem moderní doby je foukaná izolace, která se zafoukává do připravených prostor, případně se na půdě zvyšuje podlaha a do vzniklých dutin se nafouká izolace. Nejčastěji se pro izolaci tímto způsobem používají celulozová vlákna, nebo minerální vata upravená pro foukání.

Má smysl zateplovat novostavbu?

Pokud nestavíte pasivní dům, u něhož jsou vysoké nároky na velmi těsnou obálku a vysokou míru tepelné i vzduchové izolace, má zateplování smysl. A to i v případě nízkoenergetických novostaveb, které i přes použití moderních materiálů propouští až 20 % tepla.

Alternativou k zateplování jsou také některé nové materiály, jako například tepelně izolační tvárnice z bílého porobetonu nebo cihly s termoizolačními výplněmi.