Stavba domu z materiálu Ytong

Zděný dům nebo dřevostavba: Jak se rozhodnout?

Cena zděného domu je srovnatelná s dřevostavbou

Může se zdát, že stavba ze dřeva bude o mnoho levnější, není to ale pravda. Pro výstavbu montované dřevostavby je potřeba použít vysoce kvalitní dřevo, které je velice drahé a často je nutné ho dovážet z okolních států.

U zděného domu máte na výběr velké množství materiálů a správnou volbou můžete ušetřit. Výstavba dřevostavby je tak většinou cenově srovnatelná se zděným domem.

Energetická náročnost

Často uváděnou výhodou dřevostaveb je nižší energetická náročnost, především spotřeba energie na vytápění.

To už ale není pravda, i zděný dům může být energeticky velmi úsporný, pokud se dostatečně zateplí. Od roku 2020 jsou navíc zpřísněny nároky na spotřebu energie pro všechny novostavby a neúsporné domy se už stavět nebudou.

Zateplený dům má oproti dřevostavbě výhodu v tepelné akumulaci. Zděné stěny mají schopnost absorbovat teplo a ještě dlouho po vypnutí topení dokážou udržovat v domě teplo.

Dřevostavby po vypnutí topení okamžitě vychladnou, proto je v zimních měsících potřeba topit neustále. V létě se dřevo naopak rychle prohřeje a proto se pro dřevostavby doporučuje centrální aktivní chlazení.

Péče a životnost

Výhodou zděného domu je fasáda, která při vhodné volbě omítky vydrží klidně 20 až 30 let bez potřeby renovace. Ve zdivu se jednodušeji provádějí opravy a úpravy, kdežto u dřevěného domu není na větší změny prostor kvůli pevným pozicím nosných trámů. A pokud do trámu vyvrtáte díry, původní vzhled už mu vrátit nemůžete.

O dřevostaveb je také náročnější péče o exteriér, kde zůstává dřevo ve většině případů obnaženo. Díky našim povětrnostním vlivům se na dřevostavbách, pokud nejsou postaveny z modřínu nebo z cedru, objevují už po několika letech barevné rozdíly.

Proto je potřeba masivní dřevo ošetřovat ochrannými nátěry a to klidně i každé dva roky, pokud si to místní klima vynutí. Dřevostavbu samozřejmě můžete také ochránit klasickou omítkou, ale tím se ztrácí kouzlo dřevostavby a navenek vypadá jako zděný dům.

Možnost úprav

U dřevostavby je velmi důležité důkladné a podrobné plánování interiéru. Měli byste předem vědět, kde budete mít vaše domácí kino, v jakých místech budete chtít zbudovat vývody pro reproduktory a kolik budete po celém domě potřebovat zásuvek.

Ve zděném domě otvor na novou zásuvku a kabeláž vysekáte a opět jednoduše zakryjete a zamalujete. Po úpravě nezůstane ani stopa. V případě dřevostavby není ani takový banální úkon jednoduchý, otvor po původní zásuvce je potřeba zaslepit nebo zakrýt a pro protažení kabelu je potřeba (především u sendvičového typu) do dřeva vyvrtat nové díry.

Čas výstavby

Mnoho prodejců dřevostaveb tvrdí, že do tří měsíců od objednání domu budete bydlet. To by mohla být pravda, pokud by nebylo potřeba získat stavební povolení a zbudovat základní desku. Tyto kroky se pro dřevostavby a zděné domy neliší a častou jsou položkami, které trvají nejdéle.

Při stavbě zděného domu je potřeba důkladněji plánovat, protože výstavba zahrnuje celou řadu mokrých procesů, které potřebují na řádné zatuhnutí čas. Se zděným domem se v praxi začíná na podzim, kdy se postaví hrubá stavba a přes zimu se nechá vymrznout, aby si materiály tzv. ,,posedaly’’. Na jaře se stavba dokončí a můžete začít bydlet.

Hrubá stavba dřevostavby může být postavena do jednoho týdne, pokud si zvolíte variantu sendviče a je pravda, že do dvou až tří měsíců může být skutečně hotovo. Dřevostavby jsou ovšem mnohem náchylnější na drobné chyby, které během výstavby mohou vzniknout. Proto je potřeba vybrat kvalitní a prověřené dodavatele, kteří domu věnují maximální péči.

U dřevostavby je také potřeba počítat s tím, že můžete dlouho čekat na materiál. Především pokud si vyberete stavbu od skandinávského dodavatele (bývají velmi kvalitní), který musí po objednání veškeré dřevo připravit a následně nechat převézt kamionovou dopravou.

Izolace od hluku

Zděné domy poskytují kvalitní zvukovou izolaci, kterou v dřevostavbě dosáhnete jen obtížně. Především v patrových domech se nesou zvuky dřevem mnohem snáze, než tlustými cihlovými zdmi. To je také jedním z důvodů, proč ve městech dřevostavby téměř nenajdete.

Odolnost proti vodě

Domy postavené z cihel lépe odolávají zatopení, ke kterému může dojít v důsledku záplav, nebo havárii na přívodu vody do domu. Včasně a řádně vysušený zděný dům je ve většině případech možné bez větších zásahů dále používat.

Pokud se ale dostane voda k nosným trámům dřevostavby, je šance na zachování domu jen malá. Dřevo vodu rychle nasákne a při dlouhodobějším kontaktu s vodou (zatékání) může začít plesnivět a rozkládat se.